کشف سفال‌های منقوش لوندو

کشف سفال‌های منقوش لوندو

1399/7/30

سرپرست دومین فصل کاوش محوطه گبری سربیشه - خراسان جنوبی از کشف سفال‌های منقوش لوندو (منقش به نقوش هندسی) در خراسان جنوبی خبر داد.

محمد فرجامی  روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: محوطه گبری مود در دشت مود شامل دو تپه با ارتفاع کم و نزدیک به هم است که تپه شمالی دارای ارتفاع بیشتری نسبت به تپه جنوبی است.
او با بیان اینکه  این تپه در سال ۱۳۷۶ از طرف اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان گمانه‌زنی و تعیین حریم و  در سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۶۴ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده افزود: با بررسی های سطحی که در محدوده محوطه صورت گرفته سفال هایی مربوط به بازه زمانی هزاره چهارم تا ساسانی به دست آمده که نشان از اهمیت این تپه و مشابهت داده های آن با یافته های به دست آمده با مناطق همجوار خصوصا محوطه های چون کلاته شاهپوری و کرگه چهارفرسخ نهبندان، تپه یحیی کرمان، دهانه غلامان در سیستان ایران، نادعلی(سرخ داغ) در سیستان افغانستان و قلعه کهنه قندهار در جنوب افغانستان و دامب کوه در منطقه بلوچستان دارد.
وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی به دلیل قرارگرفتن در محدوده خراسان بزرگ(مرکز قدرت گیری اشکانیان) یکی از مهم ترین استقرارگاه های دوره اشکانی بوده که محوطه های دیگری را هم دوره با محوطه گبری مود در محدوده پیرامونی دشت بیرجند به مانند تپه تخچرآباد، قلعه قوچو(باغ گلشن) شارقنج، کال جنگال خوسف، لاخ مزار کوچ، پشته نه تاغ/طاق چنشت می توان معرفی کرد ولی از لحاظ کیفیت، داده های فرهنگی محوطه گبری مود یکی از بهترین محوطه ها در سطح استان متعلق به دوره اشکانی است.
این باستان شناس افزود: در حال حاضر مطالعاتی در زمینه شناخت فرم، شکل و نقش سفالینه های این محوطه صورت گرفته که دو پایان نامه دانشجویی و یک طرح تحقیقی مطالعه سفال سطحی محوطه از آن جمله است که مقالاتی از آن منتشر شده اند.
او گفت: فصل دوم کاوش آموزشی گروه باستانشناسی دانشگاه بیرجند به منظور شناخت سازه های معماری این محوطه باستانی در محدوده تپه شماره دو(B) به انجام خواهد رسید.


به گزارش ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار داشت: دومین فصل کاوش محوطه گبری به منظور انجام فرآیند آموزشی گروه باستانشناسی دانشکده هنر دانشگاه بیرجند و در قالب تفاهم نامه با پژوهشگاه میراث فرهنگی با حضور ۲۰ نفر از دانشجویان و کارشناسان دانشگاه بیرجند و اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی در تپه جنوبی محوطه گبری (مود B) و با هدف شناخت سازه های معماری آن به انجام رسید.
فرجامی در تشریح نتایج این پروژه تصریح کرد: نتایج فصل دوم کاوش محوطه گبری مود(مود B)ترانشه فصل دوم کاوش ها به عنوان ترانشه C در شمال برجستگی تپه جنوبی و با ابعاد ۵×۸ متر ایجاد شده است.
او افزود: در پایان کاوش فضاهای دو فاز معماری در ترانشه کشف شد که فاز متاخر مربوط به دیوارهای خشت و گلی با خشت هایی در ابعاد ۱۰ × ۴۰ × ۴۰ و ۸ × ۳۸ × ۳۸ سانتی متر و فاز قدیم تر که در ساخت فضاهای معماری آن از قلوه سنگ استفاده شده است.
این باستان شناس اظهار داشت: یکی از نکات جالب توجه در بین فضاهای معماری این فصل کاوش وجود آوار سنگی که به صورت انباشت و فاقد چیدمان بوده است  و از آنجایی که در این فصل سنگ های  ساب و مشته های سنگی زیادی به دست آمد، احتمال می رود که از این فضاها به عنوان کارگاهی جهت ساخت این مصنوعات استفاده می شده است.
فرجامی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موارد استخوان های زیادی (حیوانی) مربوط به دندان، مفصل، استخوان دست و پا و ... از سطح ترانشه به دست آمده که در ارتباط با تغذیه ساکنان این محوطه بوده است. وجود تعداد زیاد سرباره کوره در محدوده مورد کاوش نیز نشان از فعالیت های صنعتی در این تپه دوران تاریخی دارد.
او در ادامه مهم ترین داده فرهنگی به دست آمده از این فصل از کاوش هارا  سفال عنوان کرد و افزود: که سفال های به دست آمده در دو گروه ساده و منقوش و به صورت چرخ ساز و دست ساز است.
یه گفته این باستان شناس، سفال منقوش این محوطه سبک معروف به سفال لوندو است که در حوزه جغرافیایی جنوب جنوب شرق ایران فرهنگی در محوطه های باستانی شناخته شده است، نقوش به کار رفته برای تزئین در این سفال ها، اکثراً هندسی و به ندرت نمونه های حیوانی (پرنده) برای تزئین بر می خوریم.
 گفتنی است، محوطه گبری سربیشه استان خراسان جنوبی در بخش مود دهستان مود شهرستان سربیشه  و سه کیلومتری شمال شهر مود واقع شده است.

پرفروش ترین محصولات

دسته بندی کالاها

کوزه

کوزه

کوزه سفالی

بشقاب

بشقاب

بشقاب سفالی

کاسه

کاسه

کاسه سفالی

گلدان

گلدان

گلدان سفالی

شمعدان

شمعدان

شمعدان سفالی

قلیان

قلیان

قلیان

قندان

قندان

قندان سفالی

پارچ و لیوان

پارچ و لیوان

پارچ و لیوان

سایر محصولات

سایر محصولات

سایر محصولات سفالی

خاص ترین ها

خاص ترین ها

محصولات ویژه سفالی

هفت سین

هفت سین

هفت سین سفالی

سرویس چهل تکه

سرویس چهل تکه

سرویس چهل تکه

مینا کاری

مینا کاری

محصولات مینا کاری

سرویس غذا خوری

سرویس غذا خوری

سرویس غذا خوری

محصولات یلدایی

محصولات یلدایی

محصولات یلدایی

کلمن سفالی

کلمن سفالی

محصولات سفال

سفالستان

شرکت سفالستان به عنوان یکی از معتبرترین شرکت تولید کننده سفال وسرامیک درکشور می کوشد تا با ایجاد فضایی مناسب در جامعه ضمن کاربردی کردن سفال درامورزندگی وحفظ محیط زیست با به کارگیری ابزارهای فناورانه ، الگوهای برتر تولیدو بهره گیری از مزیت های رقابتی ، ضمن تعامل مناسب با کلیه نهادها و ارتباط سازنده با موسسات علمی و پژوهشی در جهت رشد و توسعه تولید ملی و ایجاد راهکارهای نوین در این امرمهم تلاش کرده و رضایت کلیه ذینفعان خود را به صورت حداکثری و متوازن تامین نماید.