کارخانه تاریخی نوین شهرضا

کارخانه تاریخی نوین شهرضا

1400/9/11

کارخانه تاریخی نوین شهرضا بنایی آجری و یادمانی است از تلاش پدرانمان برای توسعه و رونق اقتصادی شهر که اینک در قلب شهر آرام گرفته است.

کارخانه تاریخی نوین شهرضا

کارخانه تاریخی نوین شهرضا بنایی آجری و یادمانی است از تلاش پدرانمان برای توسعه و رونق اقتصادی شهر که اینک در قلب شهر آرام گرفته است. آلمانی‌ها در عهد پهلوی اول و به سال ۱۳۱۵ با سرمایه‌گذاری یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان آن را ساختند، اما جنگ جهانی دوم آغاز به کار آن را تا سال ۱۳۱۷ به تأخیر انداخت.

هرکس که اندکی با سازه‌های معماری ایرانی آشنا باشد از دور که نگاهش می‌کند به خوبی متوجه می‌شود که تقلیدی است از معماری هخامنشی. برج‌هایی چهارگوش، ساختمان‌هایی مربعی شکل با کنگره‌هایی که به ترتیبی زیبا چیده شده است.

این کارخانه جزو اولین کارخانه های ریسندگی ایران بوده که در حال حاضر توسط شهرداری شهرضا به نمایشگاه تبدیل شده است.

عده بسیاری از جوانان شهرضایی در این محل کار می‌کردند که برخی از آنان اکنون مستمری بگیر تأمین اجتماعی هستند. این کارخانه برای نخ‌ریسی و پارچه بافی ایجاد شد.

موسسین این کارخانه در شهرضا میرزا آقا میربد، حاج سید مهدی میربد و حاج سید اسماعیل میربد بوده اند که در سال ۱۳۱۰ اقدام به این کار نمودند.

 با وارد شدن این صنعت به شهرضا تحول عظیمی به وجود آمد از جمله آنکه در روز دو ساعت برق ژنراتور کارخانه را مردم استفاده می کردند و این در حالی است که مدتها بعد اداره برق وارد شهرضا شد .

کارخانه نوین شهرضا در میدان شهدا، خیابان شهید بهشتی بطرف میدان حر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ باشماره ثبت ۶۵۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کارخانه‌ نوین شهرضا در محوطه‌ای با حدود ۱۰هزار مترمربع، یک حصار آجری، ازاره‌های سنگی، گچ‌بری‌های منحصر‌به‌فرد و یک سردر کاشی دارد.

پرفروش ترین محصولات

دسته بندی کالاها

کوزه

کوزه

کوزه سفالی

بشقاب

بشقاب

بشقاب سفالی

کاسه

کاسه

کاسه سفالی

گلدان

گلدان

گلدان سفالی

شمعدان

شمعدان

شمعدان سفالی

قلیان

قلیان

قلیان

قندان

قندان

قندان سفالی

پارچ و لیوان

پارچ و لیوان

پارچ و لیوان

سایر محصولات

سایر محصولات

سایر محصولات سفالی

خاص ترین ها

خاص ترین ها

محصولات ویژه سفالی

هفت سین

هفت سین

هفت سین سفالی

سرویس چهل تکه

سرویس چهل تکه

سرویس چهل تکه

مینا کاری

مینا کاری

محصولات مینا کاری

سرویس غذا خوری

سرویس غذا خوری

سرویس غذا خوری

محصولات یلدایی

محصولات یلدایی

محصولات یلدایی

کلمن سفالی

کلمن سفالی

محصولات سفال

سفالستان

شرکت سفالستان به عنوان یکی از معتبرترین شرکت تولید کننده سفال وسرامیک درکشور می کوشد تا با ایجاد فضایی مناسب در جامعه ضمن کاربردی کردن سفال درامورزندگی وحفظ محیط زیست با به کارگیری ابزارهای فناورانه ، الگوهای برتر تولیدو بهره گیری از مزیت های رقابتی ، ضمن تعامل مناسب با کلیه نهادها و ارتباط سازنده با موسسات علمی و پژوهشی در جهت رشد و توسعه تولید ملی و ایجاد راهکارهای نوین در این امرمهم تلاش کرده و رضایت کلیه ذینفعان خود را به صورت حداکثری و متوازن تامین نماید.