حساب کاربری

شهرضا شهر ملی سفال شد

به گزارش سینا خبر محسن گلابی در جلسه ای که به منظور برنامه‌ریزی برای حضور در جشنواره “خاص پردازی” با حضور سفالگران شهرضایی تشکیل شد گفت: جشن شهر ملی سفال شهرضا پس از انتخابات در شهرضا برگزار خواهد شد.گلابی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: زمین های شهرک صنایع دستی این شهرستان یک سال است که به متقاضیان تحویل شده اما هیچ اقدام عملی در خصوص ساخت و ساز صورت نگرفته است.
وی افزود: در صورت نبود اقدام عملی جهت ساخت و ساز، زمین های شهرک صنایع دستی باز پس گرفته می شود.
فرماندار شهرضا به افرادی که زمین‌های شهرک صنایع دستی را تحویل گرفتند یک ماه فرصت داد تا نسبت به ساخت و ساز اقدام نمایند.
گلابی در بخش دیگری از سخنان خود با گلایه از عملکرد برخی از سفالگران گفت: متاسفانه برخی افراد، ورود سفالگران جدید را نمی توانند تحمل کنند و تصور می‌کنند اگر افراد جدیدی در این حوزه وارد شوند مسائل اقتصادی آنها تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.وی گفت این در حالی است که در صورتی که تمام افراد در یک منطقه به صورت ویژه به تولید صنایع دستی و سفال بپردازند قطعاً ایده ها و خلاقیت های جدیدی به وجود خواهد آمد و رونق اقتصادی کسب و کاررا به همراه خواهد داشت.
فرماندار شهرضا گفت: ایجاد وحدت و همدلی بین هنرمندان سفالگر شهرضایی ضروریست و نیاز است تا افراد جدیدی در حوزه سفال وارد عمل شوند و با نوآوری و خلاقیت کارهای جدید سفالی را تولید کنند.
گلابی کاربردی کردن ظروف سفالی در زندگی مردم را در راستای احیا و توسعه این هنر اصیل چند هزار ساله مردم شهرضا ضروری دانست و گفت: ورود افراد جدید به حوزه سفال می‌تواند به احیا و نوآوری این هنرکمک کرده و باعث رشد و توسعه این هنرو صنعت شود.در این جلسه مقرر شد تا سفالگران شهرضایی آثار خود را جهت شرکت در جشنواره خاص پردازی که در آینده نزدیک در تهران برگزار می شود ارائه کنند.
پیش از این معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته بود که در راستای ایجاد، معرفی و نیز توسعه تفکر خاص پردازی در میان هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و نیز علاقه مندان به هنر و صنایع دستی، مسابقه «خاص پردازی در صنایع دستی» از سوی خانه استاد بهزاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور برگزار خواهد شد.
موضوع مطرح در مسابقه خاص پردازی در صنایع دستی آن است که هنرمندان صرفا یک خریدار یا مخاطب کلی را در نظر نگیرند بلکه با توجه به سفارش دهنده خاص، آثاری خاص خلق کنند.
موارد و مضامین متعددی از جمله احساسات، تصورات و خاطرات سفارش دهنده، تصاویری که برای او مهم هستند، جملاتی که برای وی ارزش و معنایی خاص دارند، صحنه ها و دیالوگ های فیلم های که او دوست دارد، جملات و تصاویری که اثر و محصول را به هدیه ای منحصربه فرد برای شخصی خاص تبدیل می کنند از طریق ثبت مضامین و مواردی این چنینی فرصتی در اختیار فرد قرار می گیرد تا آنچه که برای او و در مورد او خاص است با کمک هنرمند ثبت و صورتبندی شود.
علاوه بر یک فرد خاص، چنین آثاری می توانند امور خاص جماعت های مختلف و آنچه که آن جماعت ها را خاص می کند را نیز نشان دهند.
همچنین باید تاکید کرد که ثبت این امور باید در چارچوب و هماهنگی با نقش مایه های سنتی رشته های مربوطه صنایع دستی باشد.
مسابقه خاص پردازی صنایع دستی نه تنها می تواند عنصر خلاقیت را بیش از پیش وارد صنایع دستی کند و همچنین باعث رونق بازار آن شود، بلکه می تواند تاثیرات اجتماعی و فرهنگی بسیاری داشته باشد از جمله اینکه با بدل کردن اثر به یک متن چند لایه امکان احیای سنت های هنری ایرانی – اسلامی قرون اولیه را نیز بوجود می آورد.
در این سنت ها برخلاف تفکر موزه محور غربی، تجربه های هنری و تشرف های معنایی و حسی صرفاً در موزه و مکان های خاص خلق نمی شدند بلکه از طریق صنایع دستی جایی در لایه های مختلف زندگی روزمره نیز جای داشته اند و پیوسته به زندگی افراد جهت می داده اند.

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*